×
TUR ENG
KAYÜ Anasayfa
SINAV PROGRAMI
SINAV PROGRAMI

 1. KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ ONLINE SINAV KURALLARI Sınav kurallarını içeren bilgiler aşağıdaki gibidir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri çok dikkatli bir şekilde okuyunuz.
 2. Sınav güvenliğinin artırılması ve soruların sosyal medya ve benzeri ortamlarda paylaşılmasının önüne geçilmesi amacıyla öğrencilerin sınav ekranlarında güvenlik kodu ve filigran bulundurulmaktadır. Sınav ekranlarında yer alan güvenlik kodu ve filigran bilgileri kullanılarak soruları sınav esnasında veya daha sonradan yetkisiz şekilde paylaşanlar tespit edilecek, bu yola başvuran öğrenciler olursa söz konusu öğrencilerin sınavlarının tamamı iptal edilip haklarında “Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği” hükümleri işletilecektir.
 3. Sınav kurallarını onayladıktan sonra “Devam Et” butonuna bastığınızda cevaplamanız gereken soru sayısı, sınav süresi gibi bilgiler gelecektir. Dersinize ait sınavı başlattıktan sonra başka bir tarayıcı herhangi bir cihaz (bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi) üzerinden aynı anda çevrimiçi (online) sınav sistemine giriş yaparsanız oturumunuz sonlandırılır.
 4. Sınava başladıktan sonra ekranda ilgili derse ait bir soru ve o soruya ait cevap şıkları gösterilecektir. Soruyu cevaplamak için cevap şıklarından birini işaretleyip “Sonraki” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Soruyu boş bırakmak isterseniz “Boş Bırak” seçeneğini seçerek de sıradaki soruya geçebilirsiniz. Sıradaki soruya geçtikten sonra kontrol veya düzeltme amacıyla önceki soruya/sorulara kesinlikle dönülemez. Özetle soruyu cevaplamak istiyorsanız cevap şıklarından birini, soruyu boş bırakmak istiyorsanız “Soruyu Boş Bırak” seçeneğini işaretlemelisiniz, ardından “Cevapla ve Sonraki Soru” butonuna basmanız gerekmektedir.
 5. Sonraki soruya geçtikten sonra kontrol veya düzeltme amacıyla önceki soruya/sorulara dönemeyeceğinizi unutmayınız. “Cevapla ve Sonraki Soru” butonuna basmadan önce soruya verdiğiniz cevabı değiştirebilirsiniz. Ders listenizden dersinizi seçip o derse ait sınavınızı başlattıktan sonra tarayıcıyı kapama, sayfayı yenileme, sayfada geri tuşuna basma gibi işlemler yapmanız durumunda sınavız sonlandırılacaktır. Bu nedenle sayfa üzerinde sadece sınavla ilgili işlemlerinizi gerçekleştirerek sınavınıza devam ediniz.
 6. Sınavın herhangi bir anında “Sınavı Bitir” butonuna basmanız halinde karşınıza bir uyarı ekranı gelecektir. Bu ekrandaki “Sınavı bitirmek istediğinize emin misiniz?” sorusuna Evet butonuna basarak onaylarsanız sınavınız sonlandırılır. Böyle bir durumda bir daha hiçbir koşulda ilgili dersin sınavına tekrar girilemez ve herhangi bir koşulda yeni bir sınav hakkı tanınamaz.
 7. Sınav süresi tamamlandığında devam etmekte olduğunuz dersin sınavı otomatik olarak sistem tarafından sonlandırılır. Bu durumda sınav sonlandırılıncaya kadar sorulara verdiğiniz cevaplar değerlendirme sırasında dikkate alınır. Online sınavlara internet bağlantısı olan kişisel bilgisayarınız/tabletiniz veya cep telefonunuzdan girebilirsiniz. Meydana gelebilecek elektrik/internet kesintisi vb. sorunlardan Üniversitemiz sorumlu değildir. Gerekli tedbirleri almak öğrencinin sorumluluğundadır.
 8. Sınav sırasında internet bağlantınızın kopması, “Oturumu Kapat” butonuna basmanız, sayfayı yenilemeniz veya sistemden herhangi bir sebeple çıkış yapmanız durumunda sınavınız devam ediyorsa üç defa yeniden giriş hakkı kullanabilirsiniz. Bu kesinti süresince sınavınız bitmiş ise hak verilmeyecektir. Ayrıca bu haklarınızın tamamını kullandığınızda tarafınıza yeni bir hak verilmeyecek, o dersin sınavına tekrar giriş yapamayacaksınız. Bu nedenle sayfa üzerinde sadece sınavla ilgili aktiviteleri gerçekleştirerek sınavınıza devam ediniz.
 9. Sınavı bitir demediğiniz sürece sınavınıza tekrar girdiğinizde kullanacağınız süre, o dersin sınavının toplam süresinden, aynı dersin sınavına önceki girişte/girişlerde kullandığınız süre/süreler çıkarılarak hesaplanır. Sınav modülünde öğrencilerin sağlıklı ve güvenli bir şekilde sınavlarını gerçekleştirebilmesi için soru görüntüleme esnasında arka planda şifreleme işlemleri yürütülmektedir. Eğer öğrenci, sınav esnasında sayfasının (tarayıcısının) içeriğini değiştiren herhangi bir eklenti (Google çeviri gibi) kullandığı takdirde soru ve cevap metinlerini tekrar görüntülemede sorun yaşayabilecektir. Bu nedenle, öğrencilerin sınav esnasında sorun yaşamaması için kesinlikle tarayıcılarında herhangi bir eklenti veya üçüncü parti yazılım kullanmamaları gerekmektedir.
 10. Sınav esnasında başka bir tarayıcıya geçiş yapmak, sınav penceresini terk etmek gibi eylemler sonucunda öğrencilerin sınav sorularını görüntülemede kısıtlamalar olacağından tüm sorumluluk sınava giren öğrencide olacaktır.
 11. Çevrimiçi (online) sınavlarınızda cep telefonlarınızdan giriş yapmak yerine bilgisayarlarınızdan giriş yapmayı tercih etmeniz sınavlarınızı daha kolay yürütmeniz açısından önem arz etmektedir.